Zarejestruj się | Zapomniałem hasła
Dziś jest: 20 maja 2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Artykuły
powrót

05.02.2016 r. W Polsce brakuje fachowców

Z raportu "Niedobór talentów 2015" wynika, że niemal co druga działająca w Polsce firma ma kłopot z obsadzeniem wakatów, w szczególności wykwalifikowanych robotników. Z roku na rok nasila się problem niedopasowania kompetencji pracowników do potrzeb rynku pracy.

Z badania, które przeprowadziła ManpowerGroup wynika, że aż 41 proc.  firm w 2015 roku miało problem ze skompletowaniem załogi, informuje "Gazeta Wyborcza". To wzrost o 8 proc. w porównaniu z 2014 rokiem. Średnia światowa wynosi 38 proc.

Gazeta podaje, że lista najbardziej poszukiwanych specjalistów nie zmienia się u nas od lat. Są to wykwalifikowani pracownicy fizyczni, przedstawiciele handlowi, inżynierowie, technicy, kierowcy, kadra najwyższego szczebla, pracownicy księgowości, pracownicy IT.

Przyczyną powiększającej się przepaści między kompetencjami wyuczonymi a pożądanymi przez rynek pracy jest niedostosowanie systemu edukacyjnego do rynku. Polska edukacja nie nadąża za obecnym tempem rozwoju technologicznego. dziennik zwraca uwagę na reformy w szkolnictwie, które "rozmontowały system kształcenia zawodowego" .Inne przyczyny to wyjazdy licznych przedstawicieli danej grupy zawodowej za granicę, a także stosunkowo niska mobilność na rynku pracy w wypadku pracowników o rzadkich kwalifikacjach.

W ujęciu globalnym, problem niedoboru talentów okazał się być najbardziej odczuwany przez pracodawców w Japonii (83%), gdzie sytuację dodatkowo pogarsza starzenie się społeczeństwa, a także niska stopa bezrobocia. Kraj ten od zawsze jest na szczycie zestawienia ManpowerGroup. Kolejne pozycje zajmują: Peru (68%), Hongkongu (65%), Brazylia i Rumunia (61% w każdym). Polska (41%) plasuje się na 20. pozycji spośród 42 badanych krajów.

W badaniu ManpowerGroup respondenci wskazali również przyczynę niedoboru talentów. Ważne znaczenie, dla wszystkich ankietowanych, mają czynniki środowiskowe i organizacyjne. Istotnym wyzwaniem okazał się być brak kompetencji twardych (umiejętności technicznych). Dla blisko co drugiego badanego przedsiębiorcy w Polsce (47%) oraz co trzeciego w ujęciu globalnym (34%) to główny powód trudności w obsadzaniu stanowisk. Kolejne to brak dostępnych kandydatów i brak doświadczenia. W Polsce, w porównaniu z sytuacją sprzed roku, obserwowany jest również wzrost znaczenia oczekiwań finansowych.

Nadal ponad połowa badanych przedsiębiorców, zarówno na świecie (54%) jak i w Polsce (51%) uważa, że niedobór talentów ma duży lub średni wpływ na ich relacje z klientami i konkurencyjność ich firm na rynku. Pracodawcy pozostają świadomi roli talentów, jaką odgrywają w realizacji ich celów biznesowych. Najczęściej deklarowanym skutkiem niedoboru talentów jest ograniczona zdolność świadczenia usług, ograniczona konkurencyjność i produktywność, zwiększona rotacja, obniżenie zaangażowania i kreatywności pracowników, a także wyższe koszty wynagrodzeń.


red.hd

źródło: http://www.solidarnosc.org.pl

Ostatnia modyfikacja: 0 0000, godz: 00:00:00
AktualnościDziałalność KomisjiArtykułyPorady prawneGaleriaMultimediaUbezpieczeniaPrzydatne adresyDokumentySkład komisjiAnkietyKontakt
copyright © 2024
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność w Krosno Glass S.A.