Zarejestruj się | Zapomniałem hasła
Dziś jest: 30 listopada 2020, imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

Aktualności
powrót

Warsztaty Solidarności. Aktywne starzenie się pracowników

- To co się dzieje na rynku pracy i zawirowania związane z systemem emerytalnym będą wymuszały szybkie działania i konstruktywną dyskusje na ten temat – mówił Jerzy Jaworski, zastępca przewodniczącego KK NSZZ Solidarność, podczas warsztatów dotyczących kwestii starszych pracowników.

W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej, 5 listopada, odbył się pierwszy z warsztatów negocjacyjnych dla przedstawicieli polskich partnerów społecznych oraz środowisk zaangażowanych w problematykę zarządzania wiekiem. Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Inicjowanie działań wdrażających autonomiczne porozumienie ramowe europejskich partnerów społecznych dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego” dofinansowane ze środków Unii Europejskiej i NSZZ Solidarność.

- Staramy się tematy związane ze zmianami demograficznymi na rynku pracy bardzo konsekwentnie realizować i uświadamiać o nich wszystkich wkoło. Przed nami jeszcze daleka droga, ale to co się dzieje obecnie na rynku pracy i zawirowania związane z systemem emerytalnym będą wymuszały szybką i konstruktywną dyskusje i działania. Chcemy jako związek zawodowy Solidarność w tym uczestniczyć i zastanawiać się, jakie wzorce z zagranicy można zaszczepić w Polsce

– stwierdził Jerzy Jaworski, zastępca przewodniczącego KK NSZZ Solidarność.

Maria Żytko, koordynatorka projektu z Biura Programów Europejskich KK NSZZ Solidarność dodała, że głównym celem projektu jest przygotowanie działań wychodzących naprzeciw założeniom dokumentu „Autonomiczne porozumienie ramowe europejskich partnerów społecznych dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego” w dwóch aspektach: eksperckim i popularyzatorskim.

Porozumienie zawiera m.in. definicje aktywnego starzenia się, które odnosi się do optymalizacji możliwości pracowników w każdym wieku w zakresie pracy w dogodnych, sprzyjających wydajności i zdrowych warunkach, aż do osiągnięcia przez nich ustanowionego prawem wieku emerytalnego. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Solidarności, organizacji pracodawców i strony pracowniczej, członków RDS, środowisk naukowych oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Jeśli chodzi o europejski dialog społeczny to nie mam optymistycznych informacji. Toczyły się dyskusje czy Komisja Europejska ma obowiązek przekazania porozumienia, gdy strona społeczna domagała się przekształcenia go w dyrektywę. Komisja mimo wspólnych wniosków strony społecznej nie przekazała porozumień do Rady. Ostatnio Sad UE postanowił, że Komisja nie miała takiego obowiązku. Pracujemy niestety w takich uwarunkowaniach i stoimy przed wyzwaniem związanym z koniecznością wdrożenia porozumienia, które dotyczy kwestii niezmiernie istotnej, bo dotyczącej dostosowania warunków pracy do możliwości starszych pracowników. Związane to jest ze zmieniającymi się uwarunkowaniami fizycznymi i mentalnymi starszych pracowników

– opowiadała z kolei Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego NSZZ Solidarność.

W dalszej części spotkania odbył się panel dyskusyjny na temat przykładów dobrych praktyk dotyczących zarządzania wiekiem i podejścia międzypokoleniowego, którego moderatorem był Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. Następnie swoją prezentację przedstawili pracownicy Toyoty, którzy opowiadali o dobrych rozwiązaniach, które wprowadzone zostały w ich firmie, a które pomagają dostosować starszych pracowników do wymogów procesu produkcyjnego. Jednym z takich nowatorskich rozwiązań było stworzenie kombinezonu Xsens. Służy on do pomiarów i rejestracji ruchów pracownika, a także do oceny obciążenia pracą.

źródło: tysol.pl

Ostatnia modyfikacja: 0 0000, godz: 00:00:00
Wypowiedz się

Aby móc wypowiedzieć się musisz się zalogować.

AktualnościDziałalność KomisjiArtykułyPorady prawneGaleriaMultimediaUbezpieczeniaPrzydatne adresyDokumentySkład komisjiAnkietyKontakt
copyright © 2020
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność w Krosno Glass Sp. z o.o.